kitap kapak tasarımı nasıl olmalı

Kitap kapak tasarımı nasıl olmalı

Bir yazarsanız veya bir kitap yazıyorsanız eğer o kadar emek verip ortaya çıkardığınız eserin’de kapak tasarımı olarak gösterişli ve diğer kitap yazarlarının arasından sıyrılmak gibi bir niyetiniz var ise bu makaleyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Kullanılan ilk yöntem

Kitap kapak tasarımı genel olarak kullanılan yöntem şudur kitap içeriği okunur ve ortaya fikir çıkartılır bu fikir doğrultusunda kitabın içeriğini yansıtan en doğru tasarım ortaya çıkarılmaya çalışılır. Ancak bu durumlardan ziyade tasarım trendlerinin ve bu trendlerin getirdiği renk klavuzlarınıda kullanmak bir o kadar önem arz etmektedir. Eseriniz hangi ebat veya boyutta olursa olsun tasarımını yapacak olan grafik tasarımcı sizin verdiklerinize göre tasarımlar yapar ve size örnek olarak gösterir sizde arasından birisini kendinize en yakın olanı seçersiniz ama bu durumu birde okuyucu gözünden irdelemek en doğru sonucu verecektir. Grafik tasarımda genel olarak bir ürünü satmanın veya bir afiş tasarımının olması gereken sade ve şıklıktan yana olması gerekmektedir. Bir araç içerisinde hızla ilerlerken bilboard afişlerindeki görselleri veya yazıları ne kadar okuyabilirsiniz. Kimi zaman okuyor kimi zaman okuyamıyorsunuzdur çünkü bunun nedeni o tasarımı yapan kişinin veya müşterisinin doğrultusunda doğru sanıp yaptığı yanlışlardan kaynaklanmaktadır.

Nasıl Olmalı?

kitap kapak tasarımı nasıl olmalı

Yukarıda görmüş olduğunuz bu kitap kapağına nereden bakarsanız bakın hem kitap içeriğini yansıtmakta hemde okuyucunun ilgisini ortadaki adam üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Ortaya koyulan adamın gözleri ve yazı renkleri aynı renk olarak kullanılmış. Bunun neden ise kitabın başından sonuna kadar o adam üzerinde kurgulandığını ve asıl karakterin o adam olduğunu anlatmaktadır. Yazı kazakterinin farklı bir karakterde yani düz bir yazı karakteri yerine daha çok kitabın içeriğini ve kitap içerisindeki o adamın karakterini yansıtan yazı tipi kullanılmıştır. Çevresinde bulunan karakterler ise ortadaki adama odaklanmanızı sağlayan diğer objelerdir.

kitap kapak tasarımı nasıl olmalı
kitap kapak tasarımı nasıl olmalı

Yukarıdaki gördüğün bu kitap kapak tasarımı 2015 yılında NewYork’un en çok satanlar kitaplarındandır. Bu kitapları başarılı kılan şey nedir? İnsanların okuma alışkanlığı mı yoksa kitabın içeriği mi? veya kitapların kapaklarının bu kadar sade, net ve dikkat çekici olmasından mı kaynaklanıyor. Günümüz Türkiyesinde bu algı yeni yeni kırılmaya başladı ancak biz yıllardır bu tarz tasarımların zaman + fikir = tasarım olarak ortaya çıkacağı konusunda inatcıyız.

kitap kapak tasarımı nasıl olmalı

Neden Başarısız?

Buna benzer bir çalışma yaptığımızda Yayınevi bunun bir hata olduğunu aslında sırt tarafının tamamen boş olması konusunda uzun bir süre tartıştıkran sonra iş sözleşmemizi kendileri ile fes ettik. Peki biz bunu neden yaptık aslında bazı şeyleri bir kalıbın içerisine koymaktansa onu özgür kılmak yaptığınız işi özgürleştirmektedir. Sunduğunuz veya sunacağımız fikirlerin arasından bunlar sadece bir tanesi. Kitap kapağını mükemmel kılan veya satışını sağlayan etken nedir diye sorarsanız tasarımını yapan kişiye veya onun gözünden eserinize bakmanızı tavsiye ederim. İnan ki bizler farklı pencerelerden bakabilen insanlarız. Eseri siz yazmış ve o kadar emek vermiş olabilirsiniz bizlerde bu emeğinize saygı duyarak elimizden geldiğince en iyi tasarımları ortaya çıkarmak için hazırız ama bizi kısıtlar veya bir kabın içerisine koymak isterseniz bunuda yaparız ancak bu seferde sizin eseriniz ziyan olur.

Başarılı olmak için ne yapmalı?

Kitap kapak tasarımı başarılı olması için bir çok neden ve etken vardır. Öncelikle hitap ettiğiniz kitle bu başarıyı tetiklemektedir. Doğru yapılan sosyal medya reklamları, insanlarla olan iletişiminiz ve kitabının internet ortamında bulunur olması. Bunların tamamı emek verip yazdığınız eserinizin başarısını ve başarısızlığını etkilemektedir. Eseri yazdığınız ama sadece o eseri yazıp bitirmekle maalesef ki bitmiyor. Onun yerine profesyonel olarak hizmet veren yayınevleri veya bizim gibi firmalar ile çalışabilirsiniz. Merdiven altı yayınevleri yazarları kandırmaktan ileriye gitmiyor maalesef paramı aldım gerisi beni ilgilendirmez dercesine tavırlar ile karşılaşmak şu günlerde çok mümkün. İşini layıkı ile yapan insanlardan korkmayın biraz maliyetli olabilir ancak birde bunun geri dönüşünü çok iyi hesap etmek gerekli.

Bizler sadece eserinize görünür noktada yön verebiliriz ama siz bir eseri dünyaya getirerek en zahmetli işi başarmış kişiler olarak kütüphanemizde yeriniz hazır.