kitap bastırmak

Kitap bastırmak

Kitap bastırmak

Kitap bastırmak için öncelikle hali hazırda bitmiş bir eseriniz olması gerekli. Yazdığınız kitabın veya eserinizin baskıya girmesi için bir çok aşama mevcuttur bunlardan bir tanesi editör kısmıdır. Her yanınevinin bir adet veya daha fazla editörü olur ve bu editörler eserinizi inceler konusunu, kurgu ve konu anlatımını inceler. Bu inceleme sırasında rastlanan cümle düşüklükleri, anlatım bozukluluğu veya yazım hatalarının giderilmesi için öncelikle redakte bölümüne dosyalar teslim edilir. Redakte yapıltıktan sonra Dizgi tasarım bölümüne verilir. Hazır bir word dosyanız var ise işler daha hızlı ilerler ama elinizde döküman olarak var ise bu durum biraz daha uzun zaman alabilir. Uzun sürmesinin sebebi ise o döküman tekrar el ile yazılarak bilgisayar ortamına geçirilir. Tekrar kontrol edilir düzeltmeler yapılarak eser sahibine yani yazar ile dosyalar paylaşılır. Yazar kontröllerini
gerçekleştirdikten sonra baskı için onay istenir. Baskı onayı alındıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına dosyalarınız iletilir ve baskı için birde bu bakanlıktan onay alınır. ISBN numarası için başvuruda bulunulur.
ISBN başvurusu yapan yayınevi kitabınızın kaç sayfa olduğunu ve diğer teknik detaylarını sisteme girerek ISBN numarası alınır. ISBN numarası alındıktan sonra bu numara barkod haline getirilir ve kitabınızın arka kapak kısmına eklenir. Kitabınızın kapağında olması gereken bandrolde matbaaya teslim edilir. Kitabınızın dizgi tasarımını yapan personel baskıya uygun dosya formatlarına getirir. Kesim payları tek renk kullanımı gibi matbaa ve baskı prosedürlerini uygular ve dosyayı baskısını yapacak olan matbaa ile paylaşır.

Dosyalarınız matbaa’ya gittikten sonra grafiker dosyaları forma baskısı için tekrar düzenler ve bu düzenleme sonucunda baskıya girilir.

Baskı süreci matbaanın kullandığı makine parkuruna göre değişiklik gösterir. Bu değişiklik genel olarak kitapınızın iç sayfalarının basılması için kağıtcılardan kağıt alımı gibi bir sürece girer. Şuan Türkiye’de Roman kitaplarında minimum 60gr Enzo ve üzeri kapıt gramajı kullanılır.

Kitabınızın kapak baskısı için ise Amerikan Bristol kağıtlar kullanılmaktadır. Bu kağıtlar hassas kağıtlar oldukları için en ufak bir darbede yırtılmamsı, deforme olmaması için kitabınızın kapağına Selefon tekniği uygulanır ve daha kalıcı hale gelir. Şuan matbaalarda minimum baskı adeti 250 adet çivarındadır.

kitap bastırmak

Kitap baskı fiyatı

Yukarıda saydığımız bu süreçlerden geçtikten sonra birde kitabınızın maliyeti hesaplanmaktadır. Genel olarak maliyeti düşürebilmek için standat kitap ölçüleri kullanılır. Bunun sebebide matbaa’da veya baskıda fire verme olayını en aza indirmek için uygulanır. Kitabınızda özel çalışmalar yani makinenin değilde insan eli ile yapılması gereken bazı işlemler meydana
gelmektedir. Buna örnek olarak sıvama kapak dediğimiz bir baskı tekniği vardır. Bu teknik pahalıdır ama kitabınızı’da ömürlük yapabilecek bir tekniktir.

Kitabınızın basıla bilmesi için ayrıca kağıt masrafları olacaktır. Bu masraflardan kaçınmak için eğer yayıncı ise genel olarak fiyat’ı ucuzken veya çok fazla miktarda alarak bu maliyetide ileri ki zamanlarda düşürebilir.
Fiyat olarak yayınevleri ve matbaalar adet, sayfa sayısı ve kapak üzerindeki özelliğe göre bir fiyat vermektedirler. Bu durumda eser sahibi, yayınevi ve matbaa arasında bir adet belirlenerek tüm maliyetlerine yayınevi veya yazar ile yapmışsa sözleşme şartlarına göre ödeme yapılır.

Kitap bastırmak ne kadar?

Kitabınızı eğer matbaa’da bastırmak istiyorsanız. Adet ve sayfa sayısını tam olarak belirlemeniz gerekmektedir. Matbaalar genel olarak önce baskı maliyetini çıkartıp üzerine istediğiniz özelliklerin maliyetini ekleyerek
Yayınevi ile veya yazar ile paylaşmaktadır.

Kitabınızı eğer dijital olarak bastırmak istiyorsanız. Yine adet ve sayfa sayısını tam olarak belirleyerek iç sayfaların kaç gram olacağını ve kapağın kaç gram kağıt üzerine baskı yapılacağı gibi teknik detayları vermeniz gerekmektedir.

kitap bastırmak
kitap bastırmak

Kitap bastırmak istiyorum

Kitabınızın basıla bilmesi için öncelikle yukarıdaki süreçlerden geçmesi gerekmektedir. Bu süreçler anlaşma sağlayacağınız yayınevleri ile mümkündür. Kendiniz bir kitap çıkartmak istiyorsanız eğer bunun içinde
belli prosedürler vardır. Bu prosedürler şirket açılışı Kültür ve Turzim bakanlığına başvuru gibi uzun bir süreçten geçmektedir. Bu tür maliyetler içerisinde kitabınızı çıkarmaktan vazgeçebilirsiniz. Bunu yerine bir yayınevi ile anlaşarak çok daha karlı çıkabilirsiniz.

ISBN NEDİR?

ISBN açılımı International Standard Book Number olarak geçer türkçeye çevirdiğinizde Uluslararası Standart Kitap Numarası olarak çevirilebilir.