dizgi tasarım

Dizgi Tasarım

Dizgi Tasarım

Dizgi tasarım günümüzde dünya teknolojisinin gelişmesi ile Adobe’nin masaüstü yayıncılık programları ile yapılmaktadır. Çok daha önceden matbaa ortamında tek tek harflerin bir araya getirilerek kağıt üzerine boya ile baskından elde ediliyordu ama teknoloji ile günlerce, haftalarca süren bu işlem artık günlere hatta saatlere indirgenmiştir. Dizgi tasarım kitap, dergi, broşür, katalog gibi basılı yayın organların tamamında olmazsa olmazlarındandır. Var olan veya el ile yazılmış bütün eserleriniz veya makaleleriniz dizgi ve dizgi tasarım ile teknolojik olarak bilgisayar ortamına aktarılmakta ve matbaa için baskı öncesi hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu dosyalar genel olarak PDF uzantısında matbaanın istediği dosya uzantısı ile matbaa da işleme alınmaktadır.

Dizgi Tasarım nedir?

Dizgi tasarım nedir sorusuna en yakın cevap olarak yazılı eserinizin belli kurallar çerçevesinde bilgisayar ortamına aktarılmasına ve bu aktarılma sırasında konu başlık karakterleri, renkleri, fontların yani yazı karakterlerinin büyüklüğünün, küçüklüğünün ayarlanarak standart veya belli sayfa ölçüsüne uyarlanmasına dizgi tasarım denir.  Dizgi tasarım günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Kitaplarda, dergilerde, broşür, katalog, kartvizit gibi basılı yayınların hepsinde dizgi tasarıma rastlamak mümkündür. Dizgi tasarımı doğru ve profesyonel olarak icra etmek için öncelikle masaüstü yayıncılık için kullanılan programlardan bir veya bir kaçını iyi bilmek gerekli. Sayfa ölçülerini ve okuyucuyu yormayacak bir düzene sahip olmasına gerekli.

Dizgi Tasarım Nasıl yapılır

Dizgi tasarımı yapmak için öncelikle masaüstü yayıncılıkta kullanılan programları iyi derecede bilmek veya bilgi sahibi olmak gerekli. Kağıt ölçüleri ve mizanpajın mantığını iyi anlamalı ve bu bilgiler ışığında doğru bir şekilde uyarlamak gerekli. Dizgi tasarımı uyarlamak için elinizde yazılı veya dijital ortamda sunulmuş dosyalara ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyaçları giderdikten sonra Adobe Indesign programına aktarımını sağlamalı ve gerekli düzenlemeleri veya düzeltmeleri yaparak bitmiş eser noktasına taşımanız gerekmektedir. Bitmiş eser matbaa’dan çıkan kitaplara veya matbaada baskıya hazır olan işlere denilmektedir. Dizgi tasarımı yapmak için belli kurallara ve belli standartları bilmek gerekmektedir. Bu bilgileri deneyimleyip daha sonra müşteriler edinebilirsiniz veya meslek edinmek istiyorsanız bu yönde kurslara katılmanızda büyük fayda vardır.

Dizgi tasarım kursu

dizgi tasarım
dizgi tasarım

Dizgi tasarım kursu masaüstü yayıncılıkta kullanılan Indesign, illustrator, photoshop gibi programları öğrenip bu öğretiyi uygulayarak öğrenebilirsiniz. Matematik dizgisi için kullanılan Mathmagic gibi 3’üncü parti programlar ile uygulamalar yaparak bu tarz eklenti programları da öğrenebilirsiniz. İllustrator ve photoshop’da yaptığınız tasarımları bu kurs ile rahat bir şekilde sayfaya yerleştirebilecek veya test kitaplarının dizgisini yapabilecek noktaya gelebileceksiniz. Bu tarz eğitimlerin dışında 10 parmak F klavye eğitimi ile devlet kurumlarında 10 parmak klavye kullanımı ile ilgili olarak iş başvurularında bulabileceksiniz. Öğrendikleriniz ile internet veya gerçek yaşamda da ister freelance olarak isterseniz sabit bir çalışan olarak dizgici işleri yapabileceksiniz. Bu programları biliyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız sizin içinde daha etkin ve daha etkili bir biçimde bu programları kullanabileceksiniz.

Mizanpaj

Mizanpaj dizginin yapılacağı sayfa düzenine ve bu düzen içerisinde sayfa ölçüsü, font seçimi, renk seçimi gibi daha bir çok konun toplamına mizanpaj denir. Sayfa ölçüsüne göre yazının ve görsellerin yerleşimini sağlamak için mizanpaj konusunu iyi derecede bilmelisiniz çünkü test kitaplarında sütunlar içerisinde yapılırken, okuma kitaplarında tek bir sayfa düzeni üzerinde yapılmakta, dergi mizanpajları bu iki düzenin veya standartlarının karışımından ortaya çıkmaktadır. Mizanpaj günümüzde okuduğunuz yayınlar üzerinde vardır ve olması da gerekmektedir. Mizanpaj’ı yazdığınız veya yazmakta olduğunuz eserlerinizde de kullanmalısınız çünkü dizgi tasarımcıya işi gönderince bazen bu noktalarda karışıklıklar meydana gelmektedir. Bu tarz problemlerin önüne geçmek için bu tarz bilgileri bilmenizde fayda vardır.

Mizanpaj nedir

Mizanpaj nedir? dizginin yapılabilmesi sayfa üzerinde yazının, görsellerin yerleştirilmesine sayfa düzenine mizanpaj denir. Mizanpaj bir kitabın başından sonuna kadar bir birini tekrar ve takip edebilecek bir düzene sahiptir bu durumda kitap okuyucusuna bir bütün sağlamaktadır. Kitabın jenerik sayfasından tutunda teşekkür yazısı sayfasına kadar konu başlıkları ve sayfa sonlarının bitimine kadar aynı şekilde olması, font büyüklüğünün en fazla 10,5 punto olması gerekmektedir. Dünya standartlarında rahat okunabilmesi için bu ölçü kullanılmaktadır. Oluşturulan bu bütüne mizanpaj denmektedir. Dizgici veya dizgi tasarımcı bu tabirleri ve teknikleri çok iyi bilmesi gerekmektedir bilmiyor ise kitabınızda yada derginizde amatör görünen noktalara denk gelebilirsiniz.

Kitap kapak tasarımı

kitap kapak tasarımı
kitap kapak tasarımı

Kitap kapak tasarımı genel olarak kitabın ana konusunu anlatan, okuyucuya ilk bakışta kitap ile ilgili olarak fikirler veren ön bir görünüm, ön bir bilgi kaynağıdır. Kitap kapak tasarımınız ne kadar iyi olursa okuyucu gözünde kitabınız bir o kadar etkili olmaktadır. Kitap kapakları günümüz grafik tasarım trendlerinden nem almaktadır yani bu tarz trendlere ayak uydurmaktadır. Sizde kitap kapağı tasarımı yapıyorsanız eğer yazar ile görüşerek kitap ile ilgili olarak fikir almak en doğru sonuçları vermektedir. Kitap kapakları dizgi tasarımı yapıldıktan sonra kitabın sırtı hesaplanır ve ona göre bir çalışma alanı oluşturulur ve bu ölçülere uygun font seçimi, renk seçimi yapılmaktadır. Bu seçimlere bağlı kalarak tasarımlar gerçekleştirilmektedir.

Dergi kapak tasarımı

dergi tasarımı
dergi tasarımı

Dergi kapak tasarımı o ayın konusu ne ise ona göre veya o ay için belirlenen konu üzerinden tasarımlar üretilmektedir. Dergi kapak tasarımları kitap kapak tasarımlarına göre daha çabuk okuyucuyu etkilemekle birlikte kitaptan çok daha hızlı bir şekilde bilgi akışı sağlamaktadır. Dergi kapak tasarımları kapak tasarımları ile gündeme gelebilmekte ve uzun bir süre gündemden düşmemektedir. Herkesin okuya bilmesi ve fayda sağlaması için konunun özü anlatılmaktadır. Kültür kitaplarından çok daha fazla talep almaktadır. Dergiler günümüzde önemli bir yer tutmaktadır ve sizde bir dergi yayıncısıysanız eğer dergi kapağınız ne kadar kaliteli olursa derginizin satış trajıda bir o kadar yüksek olacaktır. Eğer dergi kapağınızda ilk bakışta okuyucunun dikkatini çekemiyor veya çekmiyorsa satışını yapmak zorlaşacaktır.

Kitap dizgi fiyatları  

Kitap dizgi fiyatları kitabın konusuna ya da kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Sayfa sayısı yapılacak işlemler veya işler bu fiyatı etkilemektedir. Genelde sayfa başı ücret istenmektedir. Çünkü sayfa sayfa işlem yapıldığı için bu şekilde fiyatlandırılmaktadır. Soru bankası, konu anlatımlı, kültür kitapları gibi kendi içlerinde kategorilere ayrılmaktadır. Matematik işlemleri veya geometrik şekilleri var ise bu durum kitabın dizgi fiyatlarını etkilemektedir. Tablo çizimleri fiyatları yukarı doğru çekerken, kültür kitapları çok daha uygun ve çok daha kısa zamanda iş teslimi yapılabilmektedir. Sizin de böyle bir ihtiyacınız var ise bizden fiyat alabilirsiniz. Kitabınızın ölçüleri belirli bir ölçüde yapılması gerekmektedir bunun nedeni matbaa maliyetini düşürmek için gereklidir. Kitabınızın ölçüsü ne kadar standart bir ölçü olur ise fiyat konusu da bir o kadar pazarlık usulü ile fiyat konusunda pazarlık edilebilir.  Piyasada en pahalı dizgi fiyatı şuan için matematik kitaplarıdır onun peşinden de dergi sayfa tasarımı gelmektedir. Dergi sayfaları soru bankası kitaplarına göre yapılacak çok işlemi olduğu için fiyatları biraz daha yukarıdadır. Eğer sizin de bu tarz hizmetlere ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.