dergi tasarımı

Dergi tasarımı

Dergi tasarımı genel olarak bir konuyu ele alan veya o konuda yazarları olan kişilerin, okuyucu kitlesini bu konu hakkında bilgilendirmek için
basılı bir yayın dalıdır. Bir bilgili farklı çeşitlerde sunabilirsiniz ama işin işine dergi girince okuyucu kitlesini o derginin sayfasında tutmak için konusu ile alakalı görseller ile desteklenmektedir. Günümüzde dergiler kitap kapakları gibi kapak tasarımları ile satış trajlarını yükselte bilirde, düşüre bilirde. Bu nedenden dolayı dergi tasarımını bilir kişilerin ellerine bırakmak en doğru seçim olacaktır. Günümüzde bir çok dergi, bir çok konuyu veya bilgiyi paylaşmaktadır ancak elinize aldığınız, gördüğünüz o dergi sizinle alakalı bir olmuş olsa dahi hemen bırakmaya çalışıyorsanız bilin ki tasarım noktasında sıkıntıları vardır ve amatör göründüğündendir. Bu gibi durumları aşmak ve iyi bir iş çıkarmak için güvendiğiniz grafik tasarımcılara işinizi teslim etmenizi önemle dikkat etmeniz gereken bir konu. Dergi tasarımı veya dergi sayfa mizanpajları kendi içlerinde bir çok kuralı olan ama bu kuralların yıkılabileceği bir alandır.

Dergi tasarımı nedir

Dergi tasarımı günümüzde bir çok grafik tasarımcının sevebileceği bir iştir çünkü kendini rahat ve özgür hissetmektedir. Dergi tasarımı birden çok
farklı ölçülerde olabilir standart bir ölçü olmadığı için ve maliyetini düşürmek için matbaa ile yapılan mali görüşmelerin sonunda standart bir ölçü içerisinde sayfa tasarımları yapılabilir. Belli başlı kuralları dergi tasarımı içerisinde vardır ve bu kuralları deneyimleyerek veya sayfa mizanpajları yaparak bulabilirsiniz. Basılı olan dergileri inceleyerek font kullanımlarına veya yazı içerisinde fotograf kullanımlarına dikkat ederek sizde belli başlı kuralları çözebilirsiniz.

Dergi tasarım örnekleri

dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı
dergi tasarımı

Yukarıdaki gördüğünüz görseller birer dergi kapak tasarımı örnekleridir. Eğer okuyucu yukarıdaki dergi kapaklarından birini veya birkaçını beğenmemiş olsaydı inan ki bu görselleri sizinle paylaşamazdık. Dergi kapak tasarımı ne kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu ise derginin iç sayfa tasarımlarıda kapak kadar önemlidir. Ön kapaktan arka kapağa kadar herşeyiyle bir bütün olmalı ama kendi içerisinde de bu bütünlük bozulmalı peki nasıl olacak diye sorarsanız bu durumu deneyimleyerek veya grafik tasarım noktasında profesyonellik kazanıldığı zaman ortaya çıkacak bir problem ve çözümüdür.

Dergi tasarımı programları

Dergi tasarımı programları genel olarak Adobe’nin masaüstü yayıncılık için piyasaya sunduğu İndesign programı ile yapmaktayız. Böyle bir zorlama yoktur ama hakim olduğunuz programlar ile dergi tasarımı yapmak mümkündür. Günümüzde yoğun olarak yayıncılık sektöründe İndesgin, illustrator ve photoshop kullanılmaktadır. Eğer siz Corel Draw hakimiyetiniz daha iyiyse o program ile yapmak daha doğru olacaktır. Çok önceden Office programları ile yapılmaktaydı. Kitap dizgileri, haber bültenleri, dergi tasarımları word ile yapılmaktaydı ama değişen teknoloji ile günümüzde Adobe programları piyasaya daha hakimdir.

Dergi sayfası hazırlama

Dergi sayfası hazırlama belli başlı kuralları bildiğiniz zaman veya bu tarz problemleri çözdüğünüzde hızlı bir şekilde aklınızda taslak olarak belirlenmeye başlayacaktır. Kaliteli veya profesyonel bir dergi sayfası hazırlamak istiyorsanız yukarıdaki bahsettiğim programlardan en azından bir tanesini bilmek zorundasınız. Belli başlı kurallar içerisinde dergi sayfanızı hazırlamak için öncelikle dergi daha önce yayınlanmış ise şablon analizi veya font kullanımlarına, makalelerin font büyüklüklerine sütun sayılarına ve fotograf kullanımlarına dikkat ederek sizde dergi sayfası hazırlaya bilirsiniz.

Online dergi tasarımı

Online dergi tasarımı aslında günümüzde e-kitabın ortaya çıkması ve yaygınlaştırılması ile interaktiv olarak dergilerde, kitaplarda bundan nasibini aldı diyebilirim. Okuyucular artık bir kitabı veya bir dergiyi eline alıp okumaktansa akıllı cihazlara kurulan uygulamalar ile o dergiyi veya kitabı okuyabilir teknolojiye sahiptir. Bu durum bir noktada iyi ancak bir noktada kötü bir durumdur. İyi olan dergiyi çıkartan yayınevi için maliyet, matbaa içinse iş kaybı demektir. Ama günümüzde okuyucuların çoğu yaptığımız araştırmalar neticesinde kitabın kokusunu veya derginin o kağıt kokusunu almak istediklerini ve bu yönde yatırım yapabileceklerini söylediler. Online yani interaktiv bir dergiye sahip olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dergi tasarımı fiyatları

Dergi tasarımı fiyatları kişiden kişiye, yayınevinden yayınevine değişiklik göstermektedir. Sayfa sayısı, kapak tasarımı, konu içerikleri makale yazılımları gibi bu liste uzayıp gitmektedir. Bir derginin fiyatını ise tüm maliyetleri ekleyip birim fiyatına böldüğünüzde ortaya çıkmaktadır. Tabiki bu durum derginin satış fiyatıdır. Dergi tasarımı fiyatları genel olarak dizgi tasarım mantığı ile fiyatlandırılmaktadır ve sayfa başı ücret alınmaktadır. Eğer sizde bir dergi çıkartmayı hedefliyorsanız. Tek bir kişinin o işi yapmasında büyük fayda vardır çünkü bir başkasının önüne o dergiyi koyduğunuzda önceki sayfalardaki mizanpajı tam olarak yakalayamayabilir.
Bu durumda derginin tasarım noktasında eksiklikler veya fazlalıklar çıkartmaktadır. Dergi tasarımı fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dergi tasarımı püf noktaları

Dergi tasarımı yaparken püf noktaları yukarıda söylediğimiz gibi sayfa ölçüsüne, font kullanımına ve fotograf kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Elinizden geldiğince basılmış olan dergileri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Sayfa düzeni yani mizanpaj bir derginin isketletini oluşturmak için doğru bir adımdır ve bu iskeleti desteklemek içinse sütunlardan yararlanmak gerekli. Diğer dergilerden farklı olmasını istiyorsanız öncelikle ölçü konusunda değişiklik yapmalı daha sonra mizanpajı ve fotograf kullanımlarını değiştirmelisiniz. Reklam yerleşimlerinizi sağ sayfalara yerleştirmeye özen gösterin bunun nedenide okuyucu olan kişi dergi sayfalarını sağdan sola doğru çevirdiği için göz ve akıl ilk olarak sağdaki yeni açılan sayfaya bakar. Reklam yerleşimleri tam sayfa, yarım sayfa veya çeyrek sayfa olarak belirlenebilir ama siz bir farklılık yapmak istiyorsanız makalenin içerisine dahi reklamları gömebilirsiniz. Buna örnek olarak Onedio internet sitesinin reklam mantığını uyarlayabilirsiniz.

Corel Draw dergi tasarımı

Corel Draw’da dergi tasarımı yapmak oldukça zordur çünkü bu program ilk piyasaya çıktığında teknik çizimler yapılması için üretildi ama günümüz Türkiye’sinde birşeyleri amacı dışında kullanmak sanırım bizlere has bir durum. Bu program yerine indesign öğrenmek çok daha doğru bir karar olacaktır. Hem iş alanınızı hemde kendi kişisel gelişiminizi desteklemiş olacaksınız. Corel Draw’da bir kitabı veya dergiyi sayfa sayfa uzun bir süre uğraşmaktansa İndesign gibi Freehand gibi programlar ile yapmak hem size zaman hemde yaptığınız işte profesyonelliğinizi artıracaktır.

Sizinde bu tarz ihtiyaçlarınız var ise bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.